Aktualności

Próba bicia rekordu Guinnessa

Już po raz drugi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim wzięli udział w próbie pobicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Akcja jest organizowana przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i ma zakres ogólnopolski. We wtorek, 16 października przyjechali do szkoły przedstawiciele OSP z Wilkowa Polskiego i Rady Rodziców, by wspólnie z uczniami prowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową. Najpierw zebrani obejrzeli krótkie filmy instruktarzowe, a następnie przystąpili do działania. Resuscytacja krążeniowo – oddechowa prowadzona była od 12.00 do 12.30, w akcji wykorzystane zostały fantomy, które szkoła otrzymała właśnie z Fundacji WOŚP.

L. Odważna

Koncert muzyki orientalnej

We wtorek 16.10. 2018r uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w koncercie muzyki orientalnej. Był to pierwszy z cyklu koncertów zamówionych przez Radę Rodziców w Lubuskim Biurze koncertowym. Podczas występu dzieci słuchały nastrojowych utworów orientalnych, obejrzały tradycyjne stroje, rekwizyty i tańce indyjskie. Artystom udało się nawiązać kontakt z dziećmi i zachęcić wszystkich do wspólnej zabawy. Koncert przybliżył zebranym kulturę Indii oraz dostarczył wielu pozytywnych wrażeń.

L. Odważna

Ślubowanie Pierwszoklasistów

Dnia 12 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim odbył się uroczysty apel, podczas którego dzieci z klasy I złożyły ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. Na uroczystość zaproszona została pani H. Kozłowska - Burmistrz Wielichowa oraz rodzice pierwszoklasistów. Najpierw uczniowie klasy I przedstawili przygotowaną część artystyczną. Zebrani wysłuchali wierszy i piosenek, których dzieci nauczyły się podczas pobytu w szkole. Później pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały pasowane na uczniów przez dyrektora szkoły pana E. Pawlickiego. Dzieci otrzymały legitymacje szkolne, dyplomy oraz upominki.

W dalszej części spotkania pan E. Pawlicki złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom i pracownikom obsługi, a paniom G. Bossy i O. Ratajczak oraz panu Z. Karwatce wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły. Następnie zabrała głos pani Burmistrz. Pogratulowała pierwszakom wspaniałego występu, zaś pracownikom szkoły życzyła wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy. Były także życzenia i kwiaty od Rady Rodziców. Niespodziankę dla nauczycieli przygotował Samorząd Uczniowski. Jego przedstawiciele wcielili się w role pedagogów. Odbył się też wyjątkowy pokaz mody. Całość uświetnił występ uczennicy klasy VIII, która zaśpiewała dla nauczycieli specjalnie przygotowane piosenki.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkolnego. Po spotkaniach w klasach nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytowani pracownicy szkoły zebrali się w bibliotece, żeby dalej, przy kawie i słodkim poczęstunku, świętować Dzień Edukacji Narodowej.

L. Odważna

Międzynarodowy Dzień Muzyki w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim

Pierwszego października, w wielu krajach na świecie, obchodzi się Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji w miniony wtorek odbył się w naszej szkole konkurs piosenki KARAOKE. Do konkursu zgłosili się chętni uczniowie z klas I – VII, natomiast ósmoklasiści zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy. Wspólne spotkanie z piosenką było nie tylko rywalizacją, ale i świetną zabawą, bowiem muzyka wprawiła uczniów i nauczycieli w radosny nastrój. Najlepszych uczestników konkursu Jury nagrodziło drobnymi upominkami.

L. Odważna

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W piątek, 28. września 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia każdy z uczniów klas IV – VIII mógł przystąpić do egzaminu z tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie do 100. Egzaminatorami byli uczniowie – po dwóch z każdej klasy. Najpierw należało wylosować karteczkę z działaniami i w ciągu co najwyżej 2 minut uzupełnić poprawnie luki. Każdy uczeń, który właściwie wypełnił los, otrzymał certyfikat eksperta tabliczki mnożenia. Warto dodać, że prawie wszyscy uczniowie zdobyli taki certyfikat, czego serdecznie gratulujemy. Co ważne, w akcję włączyli się również nauczyciele, którzy chętnie przystępowali do egzaminu i pomyślnie go zdali! Dodatkowo na lekcjach matematyki w klasach IV – VI odbywał się turniej gry „Piłkarz matematyk” – uczniowie losowali pojedyncze działania, a następnie oddawali strzał na bramkę. Czworo najlepszych uczniów na długiej przerwie rozegrało dogrywkę. Zwycięzcom gratulujemy!

P. Mańkowska

XI Biegi Przełajowe im. F. Ratajczaka i W. Walkowiaka w Szkole w Wilkowie Polskim

W sobotę 22. września br. w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim odbyła się XI już edycja Biegów Przełajowych. Łącząca jak zwykle sport z patriotycznymi akcentami impreza corocznie odbywa się dzięki hojności lokalnych sponsorów i zaangażowaniu nauczycieli szkoły w Wilkowie Polskim. Biegi odbyły się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, pani Elżbiety Leszczyńskiej oraz w ramach obchodów Roku Niepodległej.

W tym roku imprezę finansowo wsparli: gmina Wielichowo, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, p. Teresa Glińska, córka mjr Walentego Walkowiaka, Centrum Kultury w Wielichowie i wielu innych.

W związku ze stuleciem odzyskania niepodległości i 100 rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, postanowiliśmy uczcić szczególnie pamięć patrona Dębu Pamięci przy naszej szkole – majora Walentego Walkowiaka, uczestnika powstania wielkopolskiego, żołnierza poległego w Charkowie, syna naszej ziemi. Od XI edycji nasze biegi noszą nazwę „Biegi Przełajowe im. Franciszka Ratajczaka i Walentego Walkowiaka”. List intencyjny w tej sprawie przeczytał wieloletni organizator biegów, pan Marek Czapla. Również w związku z rocznicami Ochotnicza Straż Pożarna z Wilkowa Polskiego – z inicjatywy druha Krystiana Błażejczaka – zorganizowała Bieg Strażaka i Bieg Niepodległościowy, w którym mogli wystartować wszyscy chętni.

Na imprezie gościli: pan radny Jan Grochowy – reprezentujący starostwo grodziskie, burmistrz Wielichowa, pani Honorata Kozłowska, pani Aldona Fornalik – krewna pana majora W. Walkowiaka, a równocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamieńcu, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie ze szkół podstawowych z Wielichowa, Łubnicy, Gradowic, Starego Bojanowa, Granowa , Kamieńca, Parzęczewa i Wilkowa Polskiego.

Na początku uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą majorowi Walentemu Walkowiakowi , zapalono znicze. Zaciągnięto wartę honorową – straży i harcerzy, składaniu wiązanek towarzyszył poczet sztandarowy, werble, oprawa muzyczna. Po okolicznościowych przemówieniach gości odczytano list do młodzieży od pani Teresy Glińskiej córki majora W. Walkowiaka.

Następnie rozpoczęły się biegi. Rywalizację rozpoczął bieg dzieci z klas I i II, potem pobiegli uczniowie klas IV-VI w kategorii dziewcząt i chłopców. Następnie odbył się Bieg Strażaka i bieg masowy.

Po przeprowadzeniu konkurencji sportowych uczestnicy zjedli pyszne kiełbaski z grilla i wspaniałą grochówkę - przygotowaną przez niezawodną panią Ewę Jakubowską z Rady Rodziców. Na zakończenie imprezy zwycięzcom wręczono medale, puchary i nagrody, a opiekunom grup podziękowania i drobne upominki od Gminy Wielichowo. Pogoda, mimo początkowego deszczu, dopisała, a uczestnicy , jak zwykle rywalizowali zawzięcie.

Serdeczne podziękowania dla nauczycieli i pracowników szkoły za wspaniałą oprawę plastyczną i muzyczną i prace organizacyjne na rzecz biegów, a pracownikom obsługi szkoły, którzy również włączyli się w przygotowania, za wydawanie posiłków i troskliwą obsługę gości. Zapraszamy, jak zwykle, za rok!

H. Czapla

Międzynarodowy Dzień Kropki

Uczniowie klas I-VIII już po raz trzeci wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki organizowanego przez Samorząd Uczniowski szkoły. W tym wyjątkowym dniu uczniowie prezentują swoje talenty, pobudzają wyobraźnię oraz budują wiarę we własne możliwości.

Dzięki amerykańskiemu pisarzowi Peterowi H. Reynoldsowi poznaliśmy historię pewnej nieśmiałej uczennicy o imieniu Vashti, która po narysowaniu owej „kropki” i dzięki wsparciu ze strony swojej nauczycielki uwierzyła w siebie odkrywając w sobie talent i odwagę.

Dziś uczniowie naszej szkoły postanowili tak jak Vashti zaprezentować swoje umiejętności. Były to m.in. gra na instrumencie, taniec, opowiadanie żartów i wierszyków, śpiew oraz popisy sportowe. Wszystkie występy uczniów spotkały się z pozytywnym odbiorem i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Społeczność uczniowska nie może się już doczekać przyszłego roku i następnego „Dnia Kropki”, aby móc po raz kolejny zaprezentować swoje talenty.

O. Ratajczak

Konkurs - "Przyrodnicze rymowanie"

W sierpniu br. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej wyłonionej spośród pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, która oceniła prace plastyczne i literackie nadesłane na konkurs „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie – grzyby wielkopolskich parków krajobrazowych”.

W konkursie udział wzięli uczniowie klas IV – VI z 80 szkół podstawowych z terenu województwa wielkopolskiego. Łącznie nadesłano 888 prac, z czego 38 zostało odrzuconych, (nie były zgodne z regulaminem konkursu)). Ocenie podlegało 850 prac, w tym 620 prac plastycznych i 230 prac literackich. Wybór najlepszych prac nie był prosty, jednak po burzliwych obradach, komisja wyłoniła zwycięzców.

Z naszej szkoły są to:

Kinga Zając z klasy piatej – II miejsce w kategorii „Opieńka miodna”

Nikola Misiak z klasy piatej – III miejsce w kategorii „Hubiak pospolity”

Laureatów wraz z nauczycielami koordynującymi ( w naszej szkole – p. Hanna Czapla), organizatorzy zapraszają na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, które odbędzie się 5 grudnia 2018 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy Al. Niepodległości 34.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział !

H. Czapla

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W poniedziałek 3 września 2018 roku rozpoczął nowy rok szkolny. Rankiem nauczyciele, dzieci i rodzice zgromadzili się w kościele, aby wziąć udział we mszy św., którą odprawił proboszcz parafii Wilkowo Polskie, ks. Marek Smólski. Następnie wszyscy przeszli do szkoły. O godzinie 9.00 odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczął się uroczysty apel, w którym, oprócz społeczności szkolnej, uczestniczyli też zaproszeni goście: pani Honorata Kozłowska - Burmistrz Wielichowa, pani Genowefa Feldgebel - przewodnicząca Rady Miasta oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Jako pierwsza głos zabrała pani Burmistrz kierując ciepłe słowa do uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W swoim przemówieniu wspomniała o latach spędzonych w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim oraz przedstawiła nowego dyrektora placówki pana Edwarda Pawlickiego. Pan dyrektor mówił o zadaniach szkoły oraz cechach, którymi powinien się wyróżniać każdy nauczyciel. Z okazji jubileuszu 30 lat pracy zawodowej złożył podziękowania pani Lucynie Nijakiej za wieloletnią pracę dydaktyczno – wychowawczą. Przedstawił również organizację nowego roku szkolnego.

Ten dzień był bardzo ważny dla uczniów klasy I. Dzieci zaprezentowały się nauczycielom i starszym kolegom, którzy powitali je gromkimi brawami. Naukę w klasie I rozpoczyna 14 uczniów, ich wychowawczynią będzie pani Lucyna Odważna. W sumie, w tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim będzie uczyło się 91 uczniów. Na zakończenie apelu pani Burmistrz poinformowała zebranych o tym, że w parku rozpocznie się budowa boiska sportowego. Po Odśpiewaniu hymnu szkolnego uczniowie z wychowawcami rozeszli się do klas.

L. Odważna