ROK SZKOLNY 2016/2017


25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 15 stycznia 2017r. zagrała po raz 25. Tego dnia mieszkańcy Wilkowa Polskiego i Celinek zgromadzili się w sali wiejskiej, aby wziąć udział w spotkaniu noworocznym, które tradycyjnie połączone zostało z koncertem charytatywnym i zbiórką pieniędzy na rzecz WOŚP. Honorowymi gośćmi świątecznego spotkania byli pani Honorata Kozłowska burmistrz Wielichowa, radni oraz ks. proboszcz Marek Smólski. Dzięki wspólnym staraniom nauczycieli i rodziców ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Wilkowie Polskim, członków Rady Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz zespołu „Wilkowianie” udało się zorganizować wspaniałą imprezę integrującą mieszkańców wsi. Uroczystość rozpoczęła się od życzeń noworocznych, które złożyli zebranym organizatorzy i zaproszeni goście. Potem były jasełka przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego, wspólne śpiewanie kolęd z dziećmi grającymi na różnych instrumentach oraz występ „Wilkowian”. Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na część artystyczną w karnawałowych rytmach.  Wystąpiły dzieci z przedszkola i ze szkoły prezentując wspaniałe układy taneczne i piosenki, a muzykujący uczniowie popisali się grą na saksofonie, skrzypcach, gitarze i perkusji. „Wilkowianie” zaśpiewali wiązankę piosenek ludowych i biesiadnych. Nie zabrakło też wspólnej zabawy przy akompaniamencie znanych utworów. Oprawę muzyczną imprezy zapewnił pan Michał Domagalski.    

W tym roku wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim zebrali dla Fundacji Jurka Owsiaka 4561,09zł. i 22,23 euro. Wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy! 

L.Odważna
ŚLADAMI TRZECH KRÓLI

CZYLI

 XXI SPOTKANIE FLAŻOLECISTÓW  PRZY BETLEJEMSKIM ŻŁÓBKU 

W sobotę, 14 stycznia 2017 r. już dwudziesty pierwszy raz do Poznańskiej Bazyliki Archikatedralnej zjechali flażoleciści z różnych stron Polski, by wspólnie kolędować i muzykując oddać cześć Nowonarodzonemu Jezusowi. Wśród około 1600 uczestników nie zabrakło także przedstawicieli Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich. Dla naszych uczniów zagranie w tak  dużej „orkiestrze” było niezapomnianym przeżyciem. Podobnie niecodzienny charakter miało spotkanie z bp Grzegorzem Balcerkiem, który skierował do zebranych słowa homilii i na zakończenie udzielił wszystkim duszpasterskiego błogosławieństwa.  

                                                                                         L. Odważna
VIII Gminny Przegląd Przedstawień Jasełkowych i Grup Kolędniczych.

12 stycznia 2017r. o godz. 11.00 w sali wiejskiej w Wilkowie Polskim odbył się VIII Gminny Przegląd Przedstawień Jasełkowych i Grup Kolędniczych. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim we współpracy z Centrum Kultury w Wielichowie. W przeglądzie udział wzięło 6 zespołów:

- Przedszkolaki z Wilkowa Polskiego

- Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Śniatach

- Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gradowicach

- Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łubnicy

- Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielichowie

- Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim

Młodzi aktorzy bawili się znakomicie odgrywając role aniołów, Świętej Rodziny, pasterzy, mędrców i osób z krajów misyjnych, które przyszły złożyć hołd Dzieciątku. Uczestnicy przeglądu w przepięknych strojach i scenografii z dużym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności, nie tylko w języku polskim ale także angielskim, wzbudzając podziw zgromadzonych gości. W czasie przeglądu zaprezentowano zarówno stare tradycyjne kolędy i pastorałki, jak i nowoczesne piosenki świąteczne. Wszystkie były piękne, refleksyjne i nastrojowe. Dzięki temu jeszcze raz mogliśmy poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Wspaniali wykonawcy otrzymali gromkie brawa oraz dyplomy, słodycze i upominki ufundowane przez ks. proboszcza Marka Smólskiego, p. Burmistrz Honoratę Kozłowską, zastępcę Przewodniczącej Rady Miasta p. Lucynę Suszkę, Centrum Kultury,, Pod Wieżą” w Wielichowie, Zakład Produkcyjno-Handlowy ,,Ceramex” p. Aliny Cugier oraz Przedsiębiorstwo Handlowe p. Rafała Bartkowiaka.

Bernadeta DudzińskaŚwięta tuż, tuż...

Boże Narodzenie jest okazją do składania świątecznych życzeń i organizowania spotkań opłatkowych. W naszej szkole ten świąteczny czas zapoczątkowało spotkanie dla nauczycieli, emerytów i pracowników obsługi, które odbyło się 21 grudnia 2016 roku. Pełniąca obowiązki dyrektora szkoły, pani Katarzyna Borkowska, powitała zebranych i złożyła wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. Następnie uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem. Pyszne potrawy wigilijne i ciasto, które zagościły na świątecznym stole, wszystkim smakowały. Uczestnicy spotkania poczuli, że święta są już naprawdę blisko.

Następnego dnia o godzinie 9.00 uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych ze swoimi wychowawcami na klasowych Wigiliach. Do najmłodszych dzieci przyszedł gwiazdor i obdarował je prezentami, starsi uczniowie również otrzymali gwiazdkowe upominki. Potem uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele Rady Rodziców zebrali się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć jasełka przygotowane przez p. Bernadetę Dudzińską z członkami Samorządu Uczniowskiego. Po przedstawieniu pani Katarzyna Borkowska złożyła dzieciom, rodzicom i nauczycielom życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a członkowie samorządu wręczyli nauczycielom drobne upominki. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie z uczniami grającymi na flażoletach, gitarze, skrzypcach i saksofonie. Tego dnia panie z Rady Rodziców wręczyły nagrody dzieciom, które wzięły udział w zorganizowanych konkursach świątecznych. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali od Rady Rodziców słodycze.

L.Odważna, H.SzczepańskaŚwiąteczne spotkanie w bibliotece 

            Na spotkanie czytelnicze dla klasy II, które odbyło się 19 grudnia 2016 roku, przyszła pani Agnieszka Cugier, przewodnicząca Rady Rodziców. Dzieci serdecznie powitały zaproszonego gościa i z zaciekawieniem słuchały „Bajki od świętego Mikołaja” Edyty Wygonik czytanej przez panią Agnieszkę. Przeczytana książka bardzo się dzieciom podobała i chętnie wypowiadały się na jej temat. Potem uczniowie wykonali świąteczne obrazki.

L.Odważna, H.Szczepańska


Słoń, pingwin i wąż – czyli w muzycznym ZOO 

Tydzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia to w naszej szkole czas pełen radości i wielu pozytywnych wrażeń. Zapoczątkował go kolejny koncert muzyczny z cyklu  „W Krainie Pani Muzyki” pt. „Słoń, pingwin i wąż – czyli w muzycznym ZOO”. Tym razem uczniowie słuchając wybranych fragmentów muzyki klasycznej, mogli przekonać się, że instrumenty potrafią naśladować odgłosy otaczającej nas przyrody. Muzycy zaprezentowali  flet poprzeczny, fagot oraz gitarę, a osoba prowadząca koncert zachęcała dzieci do aktywnego słuchania utworów.  

 L.Odważna, H.Szczepańska


MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE 

          W każdy poniedziałek dzieci z klasy II z ochotą przychodzą do biblioteki szkolnej na spotkanie z bajką. W tym tygodniu, 5 grudnia czekała na nie niespodzianka. Na spotkanie z dziećmi przyszła pani dyrektor, która przeczytała im bajkę pt „ Moja pierwsza książeczka o świętach”. Następnie dzieci pisały list do Mikołaja i wykonywały świąteczne ilustracje. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki mikołajkowy upominek.UCZYMY SIĘ JAK BYĆ EKO

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim chętnie biorą udział w różnych konkursach szkolnych i poza szkolnych. Ostatnio uczestniczyli w ekologicznych konkursach plastycznych zorganizowanych przez gminę Wielichowo.  Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali ciekawe prace plastyczno – techniczne, jednak w gronie laureatów znalazł się tylko Mateusz Maćkowski z kl. VI, który w swojej kategorii wiekowej zdobył III miejsce.  Dodatkowo uczniowie klasy III wzięli udział w projekcie ekologicznym EDUKO pod hasłem „ Świat pięknieje – tworzenie i malowanie koszy na odpady” zorganizowanym przez Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania  Odpadów SELEKT” w Czempiniu. W ramach projektu dzieci otrzymały gry dydaktyczne, długopisy i inne gadżety oraz materiały reklamowe dla rodziców. Realizując przedsięwzięcie uczestniczyły w zajęciach ekologicznych, podczas których uczyły się jak postępować z odpadami, aby po umiejętnej segregacji poddać je ponownemu przetworzeniu. Grupa wykonała też projekt kosza przeznaczonego do zbiórki baterii oraz napisała związaną z nim historię. Praca trzecioklasistów zdobyła uznanie Jury konkursowego, które przyznało jej wyróżnienie.

  Uczniowie naszej szkoły pamiętają o segregowaniu odpadów. Do każdej klasy, ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta Wielichowa, zakupione zostały kosze do segregacji. Motywuje to uczniów i pracowników szkoły do właściwej selekcji odpadów.ANDRZEJKI

            Zgodnie z tradycją we wtorek 29 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie andrzejkowe, które zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami. Uczniowie sami przygotowali różne wróżby i zabawy, a o słodki poczęstunek i napoje zadbała Rada Rodziców. Największym zainteresowaniem cieszyły się ciasteczka z wróżbą, lanie wosku oraz wróżenie z kolorowych kubków. Andrzejkowe wróżby budziły wiele pozytywnych emocji i były dla uczestników doskonałą zabawą. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały w prezencie andrzejkowym wafelki.

 
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA 2016r

            W ramach inspiracji czytelniczych 28 listopada w bibliotece szkolnej w Wilkowie Polskim obchodzony był Dzień Pluszowego Misia. Wzięły w nim udział dzieci z klasy II, które przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszowe przytulanki. Podczas zajęć uczniowie poznali ciekawostki o historii pluszowego misia, wysłuchali głośno czytanych fragmentów książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek” oraz śpiewali misiowe piosenki.  Na zakończenie dzieci wykonały piękne portrety swoich misiów. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Gala konkursu o tytuł "Wielkopolskiego Nauczyciela Roku"

Aula Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w piątek, 21 października 2016 roku o godzinie 12.00. wypełniła się tłumem pracowników Urzędu Marszałkowskiego, samorządowców, dyrektorów szkół i przede wszystkim nauczycieli. Powodem była Gala Wielkopolskich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej oraz rozstrzygnięcie konkursu na Wielkopolską Szkołę Roku oraz Wielkopolskiego Nauczyciela Roku.

Celem konkursu o tytuł Wielkopolskiego Nauczyciela Roku jest uhonorowanie nauczycieli kształcących i wychowujących dzieci i młodzież poprzez rozwijanie u nich poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, pielęgnujących patriotyzm regionalny, dających wsparcie dla rozwoju talentów i zainteresowań.

Spośród wszystkich zgłoszonych nauczycieli Kapituła Konkursu wybrała 16 wyróżnionych i 5 laureatów, a spośród 5 laureatów – Wielkopolskiego Nauczyciela Roku. Wszyscy nominowani do Gali Finałowej otrzymali statuetki, dyplomy pamiątkowe oraz nagrody finansowe.

Wśród pięciu Laureatów konkursu był pan Marek Czapla, nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim.

Uznanie kapituły konkursowej, złożonej z członków zarządu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, przedstawicieli Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty oraz oświatowych związków zawodowych – zdobyła wieloletnia praca pana Marka Czapli nad kształtowaniem postaw patriotycznych oraz miłości do „Małej Ojczyzny” – Wielkopolski i pasje -  historyczna i sportowa, którymi od lat już ponad trzydziestu dzieli się ze swoimi wychowankami, organizując dla nich  m.in. Biegi Przełajowe im. F. Ratajczaka (już dziewięć edycji), przywracając pamięć o historii Powstania Wielkopolskiego i jego uczestnikach , wchodzących w skład Kompanii Wilkowskiej, m.in. w działaniach dotyczących nadania imienia szkole oraz w projektach historycznych, realizowanych w szkole w Wilkowie Polskim, np. „Powstanie Wielkopolskie- pamiętamy!”, „Przyjeżdża muzeum do szkoły”, „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, „Katyń –ocalić od zapomnienia” itp.

Nominowanie nauczyciela naszej szkoły oraz przyznany mu zaszczytny tytuł Laureata Konkursu są dla nas ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem. Gratulujemy panu Markowi Czapli i życzymy sukcesów w dalszej pracy.

                                                                                                                                                                                                            H.CzaplaDzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

Dnia 14 października w naszej szkole jak co roku obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 9.00 cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście spotkali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w okolicznościowym apelu. Na początku uroczystości dyrektor szkoły pani K. Borkowska złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom i  pracownikom obsługi, a paniom B. Mańkowskiej, H. Pawlickiej i H. Szczepańskiej wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Potem zebrani wysłuchali części artystycznej w wykonaniu przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Były też podziękowania od uczniów oraz życzenia i kwiaty od Rady Rodziców.

 

 Uroczysty apel zakończył się odśpiewaniem hymnu szkolnego. Po spotkaniach w klasach nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytowani pracownicy szkoły zebrali się w bibliotece, żeby dalej przy kawie i słodkim poczęstunku, świętować Dzień Edukacji Narodowej.

L.Odważna


Koncert Muzyczny

W czwartek 13 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim wzięli udział w pierwszym z cyklu 8 koncertów zamówionych przez Radę Rodziców w Lubuskim Biurze Koncertowym. Podczas występu muzycy za pomocą wybranych instrumentów przedstawili perską legendę o Sindbadzie Żeglarzu i przekonali słuchaczy, że muzyka potrafi opowiadać. Utwory z Dalekiego Wschodu oraz dźwięki charakterystycznych instrumentów przeniosły zebranych w magiczny świat baśni.  Koncert był dla wszystkich niezapomnianym  przeżyciem i dostarczył wielu pozytywnych wrażeń.

L.Odważna


Obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki

W bieżącym roku szkolnym Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony był w naszej szkole pod hasłem Śpiewać        każdy może. 5 października o godz. 9.00 uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej. Lucyna Odważna powitała zebranych, a  następnie poprosiła flażolecistów o zagranie utworu Amazing Grace. Potem chętni uczniowie z poszczególnych klas prezentowali swoje umiejętności wokalne. Wszystkim udzielił się radosny nastrój i włączyli się do wspólnego śpiewania. Dzieci wesoło bawiły się też podczas zabawy muzycznej fryzjer zaś znakomitą grą na saksofonie popisała się uczennica klasy VI Martyna Krzyżkowiak.

Z okazji przypadającego 5 października Dnia Postaci z Bajek dzieci przebrały się za ulubionych bajkowych bohaterów.

L.Odważna

FLAŻOLECIŚCI W TORUNIU

            W lipcu tego roku flażoleciści ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim zostali zaproszeni przez Ojców Franciszkanów do Torunia, aby swoją grą uświetnić niedzielne msze święte. Wycieczka odbyła się w dniach 1, 2 października i połączona została ze zwiedzaniem miasta, w którym przed wiekami żył Mikołaj Kopernik. W Toruniu dzieci zobaczyły ruiny zamku krzyżackiego, krzywą wieżę, gotyckie kościoły i kamienice. Były też pod pomnikiem Kopernika i w Planetarium. W niedzielę, podczas nabożeństw flażoleciści wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne. Zgromadzeni w kościele wierni słuchali ich gry z zainteresowaniem i na zakończenie mszy nagrodzili dzieci brawami. Umiem Tabliczkę Mnożenia! 

Dnia 30 września po raz kolejny obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przez cały tydzień uczniowie ćwiczyli tabliczkę mnożenia, aby w piątek wziąć udział w przygotowanych przez panie G. Bossy i K. Borkowską zabawach i grach matematycznych. Uczniowie, którzy najsprawniej potrafili mnożyć i dzielić uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.


DZIEŃ CHŁOPCA

             W ubiegły piątek, 30 września, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował wybory Mistera Szkoły w kategorii klas II – III i IV – VI. Dziewczyny z poszczególnych klas zgłosiły do konkursu po trzech kandydatów, którzy w piątek zaprezentowali się przed całą szkołą. Podczas obrad Jury wyłoniono Mistera i Wice Mistera w każdej kategorii wiekowej. Oto wyniki głosowania:

klasy  II – III  Mister Jakub Maciejewski,

Wice Mister Marceli Cugier

klasy IV – VI  Mister Szymon Michalski,

Wice Mister Mateusz Maćkowski.

 Gratulacje!IX Biegi Przełajowe im. F.Ratajczaka w Szkole w Wilkowie Polskim

W sobotę 17. września br. w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim odbyła się IX edycja Biegów Przełajowych im. Franciszka Ratajczaka łączące sport z patriotycznymi akcentami. Impreza corocznie odbywa się dzięki hojności lokalnych sponsorów i zaangażowaniu nauczycieli szkoły w Wilkowie Polskim. W tym roku imprezę finansowo wsparli: p. Teresa Glińska, córka mjr Walentego Walkowiaka, któremu poświęcony jest posadzony przy szkole Dąb Pamięci oraz właściciele firm handlowo – usługowych z Wilkowa i Śniat: p. K.R.Bartkowiak, A.R.Cugier, M. Izydorczyk, S.Nowak, L.A.Suszka. Gadżety reklamowe ofiarowało też Starostwo Powiatowe oraz Urząd Gminy w Wielichowie.

Na imprezie gościli: burmistrz Wielichowa, p. H. Kozłowska, proboszcz  parafii Wilkowo Polskie ks. M. Smólski, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie i opiekunowie ze szkół podstawowych ze Śniat, Wielichowa, Łubnicy, Gradowic, Starego Bojanowa, Granowa i Wilkowa Polskiego. 

Na początku imprezy delegacja harcerzy z Wilkowa i delegacja gminy złożyły kwiaty pod tablicą , zapalono znicze. Rywalizację rozpoczął bieg dzieci z klas II i III, potem pobiegli uczniowie starsi, w kategorii dziewcząt i chłopców. Po przeprowadzeniu konkurencji sportowych uczestnicy otrzymali pyszne kiełbaski z grilla, przygotowane przez niezawodne panie z obsługi szkoły. Na zakończenie imprezy zwycięzcom wręczono medale, puchary i nagrody, a opiekunom grup podziękowania i drobne upominki. Pogoda dopisała, uczestnicy , jak zwykle rywalizowali zawzięcie, a drużynowo jak zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Łubnicy, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Granowa, a trzecie – z Wielichowa

W organizacji, tradycyjnie , współpracowało ze szkołą C.K. „Pod Wieżą” z Wielichowa , wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły , koordynował prace p. Marek Czapla. 

H. Czapla


                                                                 Wyniki IX Biegów Przełajowych im. Franciszka Ratajczaka.

Klasy II – dziewczęta

1.       Amelia Krupka – Wilkowo Polskie

2.      Hanna Błażejczak – Wilkowo Polskie

3.      Zuzanna Jakubowska – Wilkowo Polskie

 Klasy II – chłopcy

1.       Marcel Cugier – Wilkowo Polskie

2.      Błażej Mirończuk – Śniaty

3.      Artur Krupka – Wilkowo Polskie 

Klasy III – dziewczęta

1.       Nikola Misiak – Wilkowo Polskie

2.      Anna Zarabska – Wilkowo Polskie

3.      Kinga Zając– Wilkowo Polskie

Klasy III - chłopcy

1.       Dawid Tomczyk – Wilkowo Polskie

2.      Dominik Szymanowski – Wilkowo Polskie

3.      Gabriel  Ratajczak – Śniaty

Klasy IV dziewczyny

1.       Ewa Michalak – Łubnica

2.      Zuzanna Kruszona – Granowo

3.      Maria Szaferska - Wielichowo 

Klasy IV – chłopcy

1.       Norbert Hoffmann – Granowo

2.      Kacper Ścigała – Granowo

3.      Mateusz Walachowski - Łubnica 

Klasy V - dziewczyny

1.       Helena Marciniak – Łubnica

2.      Maja Szefler – Łubnica

3.      Roksana Jakubowska – Stare Bojanowo 

Klasy V – chłopcy

1.       Paweł Nowicki – Łubnica

2.      Sebastian Szymański – Stare Bojanowo

3.      Oskar Dominiak - Łubnica 

Klasy VI – dziewczyny

1.       Zuzanna Misiorna – Wielichowo

2.      Anna Łakoma – Wielichowo

3.      Weronika Franek -  Łubnica

Klasy VI – chłopcy

1.       Mikołaj Michalak - Łubnica

2.      Dawid Nowaczyk - Gradowice

3.      Bartosz Jabłoński - Granowo

Drużynowo klasy IV – VI

1.       Łubnica – 43 pkt.

2.      Granowo – 34 pkt.

3.      Wielichowo – 26 pkt.

Marek Czapla


WITAJ SZKOŁO! 

            W czwartek, 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017, niestety w niepełnym składzie. W związku z reformą oświaty, w naszej szkole w tym roku nie będzie klasy I.

            Po mszy św. odprawionej w kościele parafialnym przez ks. Marka Smólskiego, uczniowie, przedstawiciele rodziców i nauczyciele zebrali się w sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły, pani Katarzyna Borkowska serdecznie powitała zebranych, przedstawiła poszczególnym klasom ich wychowawców oraz życzyła dzieciom i nauczycielom zdrowia, wszelkiej pomyślności, a także wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Na zakończenie apelu pani dyrektor wręczyła nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy nauczycielce Bernadecie Dudzińskiej. Były też życzenia dalszej owocnej pracy w zawodzie nauczyciela.

L.Odważna


ROK SZKOLNY 2015/2016

Zakończenie Roku Szkolnego

Dnia 24 czerwca 2016 w Szkole Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wlkp. w Wilkowie Polskim zakończono rok szkolny 2015/16. Po uroczystej mszy św. uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się w szkole na apelu. Na początku przekazano sztandar uczniom klasy V a następnie pani Dyrektor wraz z paniami wychowawczyniami wręczyły świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody książkowe uczniom klas I-V. Kolejno absolwenci przedstawili zabawny program artystyczny podsumowujący ich przygodę w szkole a wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej z entuzjazmem odebrali przedstawienie. Potem Pani Dyrektor i wychowawczyni klasy VI, pani Ratajczak Oliwia, wręczyły uczniom kl.VI  świadectwa, dyplomy i nagrody. Wyróżniono również Absolwenta Szkoły, którym została Katarzyna Kubacka. Miłym akcentem zakończenia było pożegnanie przez klasę V uczniów kończących naukę w naszej szkole. Na zakończenie apelu p. dyrektor Katarzyna Borkowska podziękowała wszystkim za pracę w roku szkolnym 2015/16 oraz życzyła udanych wakacji.
O.RatajczakDzień Talentów w naszej szkole

W czwartek uczniowie rozpoczęli dzień ze swoimi wychowawcami. Wspólnie sprzątali sale lekcyjne, porządkowały szafki szkolne, bądź wybrały się na pikniki na łonie natury. Następnie wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wspólnie móc obejrzeć występy wokalne oraz recytatorskie naszych uczniów. Dodatkową atrakcją Dnia Talentów był występ taneczny dziewcząt kl.V-VI z kółka tanecznego. Po zakończeniu występów uczniowie rozeszli się w pogodym humorze do domu. 
O.Ratajczak

 

Pobicie Rekordu Guinnessa w „Największej Lekcji Gotowania Zdrowego Śniadania”

Nasza Szkoła otrzymała informację, że próba bicia rekordu Guinnessa, która odbyła się  dnia 6 listopada 2015 r. przez uczniów klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim w ramach projektu „ Śniadanie daje moc” została zrealizowana. W tym roku szkolnym dzień zdrowego śniadania połączony był z próbą pobicia Rekordu Guinnessa w „Największej lekcji gotowania zdrowego śniadania”. Uczniowie z pomocą rodziców i nauczycieli przygotowali pastę z twarożku, kanapki i szaszłyki owocowe. W akcji uczestniczyło 33 uczniów, 9 rodziców i 2 nauczycieli. Przebieg próby nadzorowała niezależna komisja. Szkoła otrzymała dyplom potwierdzający ustanowienie nowego Rekordu Guinnessa „Największa Lekcja Gotowania Zdrowego Śniadania”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Dzień Języka Angielskiego 

Dnia 22 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Pierwszym punktem programu były występy uczniów w "English Karaoke", w którym wykonywali piosenki w języku angielskim. Kolejno dwóch przedstawicieli z każdej klasy wzięło udział w "English spelling game", podczas której musieli literować słowa, a stopień trudności wyznaczała ilość punktów za każde słowo. Uczniowie radzili sobie znakomicie. Ostatnim etapem tego projetu była prezentacja krajów anglojęzycznych, które wcześniej przedstawiciele klas wylosowali. Klasa I prezentowała informacje dot. Australii, klasa II Stanów Zjednoczonych, klasa III Kanady, klasa IV Wielkiej Brytanii, klasa V Nowej Zelandii, natomiast klasa VI Irlandii. W rozgrywkach międzyklasowych w literowaniu wyrazów 3 klasy zdobyły maksymalną ilość punktów, były to: klasa II, klasa III oraz klasa IV. Uczniowie głosowali na swojego faworyta w angielskim karaoke i została nim Martyna Krzyżkowiak z klasy V, która wykonywała utwór Michała Szapaka - "Color of your life". Nagrody i dyplomy wręczono wszystkim zwycięzcom. 
O. Ratajczak

Dzień Eksperymentów Przyrodniczych  i Matematyczny w szkole w Wilkowie Polskim.

 

            Poniedziałek 20 czerwca był dniem, w którym w Szkole w Wilkowie Polskim królowały nauki matematyczno - przyrodnicze. W pierwszej części dnia uczniowie wykonywali eksperymenty z dziedziny chemii, fizyki i biologii, a w drugiej rywalizowali zespołowo w dziedzinie matematyki i geometrii.

            Eksperymenty przyrodnicze cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów wszystkich klas. Do wykonywania ich zgłosiło się ponad 30 uczniów w różnym wieku, od najmłodszych z klasy drugiej po klasę szóstą. Królowały proste eksperymenty chemiczne z użyciem znanych z życia codziennego materiałów - wulkany z sody i octu, wybuchowe jajka - niespodzianki, gumowe jajka kurze, kolorowe ciecze itp. Nad bezpieczeństwem eksperymentatorów i widzów czuwała p. H. Czapla, do której uczestnicy zgłaszali wcześniej swoje pomysły, by sprawdzić, czy nie zagrożą one bezpieczeństwu i zdrowiu uczniów. Zadaniem wykonawców było nie tylko przeprowadzenie zgłoszonego eksperymentu, ale i objaśnienie go wszystkim uczestnikom pokazu. Młodzi naukowcy wywiązali się z tego zadania znakomicie i na koniec każdy z nich otrzymał Certyfikat Szalonego Naukowca. Druga część dnia była wypełniona zespołowymi zmaganiami w dziedzinie matematyki. Uczniowie mieli możliwość zmagań z tabliczką mnożenia, uczestniczyli w kalamburach matematycznych oraz układali tangramy i konstruowali bryły. Wszystkie dyscypliny wywoływały dużo emocji i angażowały wszystkich uczestników. Nad całością czuwała pani Kasia Borkowska i Grażyna Bossy. Gratulujemy wszystkim grupą dobrych wyników!

H.Czapla, K.Borkowska


Spotkanie z policją - Jabłko, cytryna - generalnie zwolnij!

W dniu 16 czerwca Szkołę Podstawową im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich odwiedziły panie policjantki z Grodziska Wielkopolskiego. Spotkały się z dziećmi na sali gimnastycznej. Uczniowie wysłuchali prelekcji o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji. Panie przypomniały jak bezpiecznie poruszać się na drodze. Wręczyły również karty rowerowe uczniom, którzy zdali egzamin. Następnie udaliśmy się na drogę. Tam dołączyli do nas panowie z policji drogowej. Policja zatrzymywała kierowców, a dzieci częstowały cukierkami tych, którzy jechali bezpiecznie. Natomiast kierowcy, którzy przekroczyli prędkość mieli do wyboru mandat, albo musieli zjeść cytrynę. Oczywiście wszyscy wybierali cytrynkę. Akcję tę prowadzimy od kilkunastu lat. Myślę, że jest bardzo potrzebna. 
M.CzaplaSpotkanie ze strażakami

Spotkanie ze strażakami. W dniu 15 czerwca naszą szkołę odwiedziła Straż Pożarna z Grodziska Wielkopolskiego i Wilkowa Polskiego. Sygnałem do rozpoczęcia imprezy był alarm przeciwpożarowy. Wszyscy uczniowie sprawnie opuścili szkołę i pod czujnym okiem nauczycieli stawili się na boisku. Najpierw strażacy zaprezentowali sprzęt, który zapewnia im bezpieczeństwo i pomaga ratować ludzi. Dzieci zakładały hełm, maskę i zobaczyły jak działają szczypce hydrauliczne. Następnie przeszliśmy do najbardziej wyczekiwanej atrakcji. Strażacy rozciągnęli węże, podłączyli pompę i rozpoczęło się wielkie lanie. Wszyscy chętni wspaniale się bawili, chociaż byli kompletnie przemoczeni. Spotkanie ze strażą było ciekawe i bardzo pożyteczne. Po zwinięciu sprzętu strażacy pożegnali się z nami i pojechali do pracy.
M.Czapla

Festyn Szkolny "W cieniu średniowiecza"


"W cieniu średniowiecza” tak brzmiało hasło tegorocznego festynu rodzinnego, który odbył się 12 czerwca w parku przy Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim. Impreza zorganizowana została przez pracowników szkoły oraz Radę Rodziców.
Festyn rozpoczął się o godzinie 14.00. Pogoda dopisała i w związku z tym do parku przybyło wielu mieszkańców Wilkowa Polskiego oraz okolicznych miejscowości. Byli wśród nich zaproszeni goście Burmistrz Wielichowa pani Honorata Kozłowska, radny powiatu grodziskiego pan Jan Grochowy, przedstawiciele rady naszej gminy oraz organizacji działających na terenie wsi.
Na uczestników festynu czekało mnóstwo atrakcji: występy dzieci, loteria fantowa, strzelanie z łuku, pokazy strażackie drużyn z Wilkowa Polskiego i Śniat. Organizatorzy festynu oraz strażacy przygotowali też konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Na trawniku przed szkołą powstał plac zabaw złożony z dmuchanego zamku, zjeżdżalni i basenu. W zorganizowanej przez rodziców kawiarence można było wypić kawę, zjeść ciasto, gofra, szaszłyka czy kiełbaskę z grilla. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również lody włoskie. Dodatkowo każda klasa przygotowała również swoje stoisko z artykułami do sprzedaży. Uczestnicy w miłej, rodzinnej i radosnej atmosferze spędzili niedzielne popołudnie.
Zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów, a także wsparciu ze strony sponsorów, którzy i w tym roku nas nie zawiedli. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

             L.OdważnaZawody sportowe klas I-III w Łubnicy

Dzień Dziecka i Dzień Sportu w Wilkowie Polskim

Dnia pierwszego czerwca 2016 roku Szkoła Podstawowa im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich świętowała Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Uroczystości rozpoczęliśmy od apelu, na którym przedstawiono program i plan dnia, a przede wszystkim pani Dyrektor i nauczyciele złożyli dzieciom życzenia. Uczniowie rywalizowali w wieloboju lekkoatletycznym składającym się z takich konkurencji jak bieg długi, sprint, skok w dal, skakanka, rzut piłką lekarską i inne. Za każdą konkurencję zawodnicy zbierali punkty. Ile ich było zależało od wyniku. Opłacało się startować we wszystkich dyscyplinach. W przerwie zawodów wszyscy uczniowie otrzymali słodki upominek od Rady Rodziców.

Wyniki wieloboju przedstawiają się następująco.

 W klasach I - III w kategorii dziewczyn:

1. Patrycja Grochowa kl. III

2. Nikola Misiak kl. II

3. Zuzanna Jakubowska kl. I

Chłopcy klasy I- III

1. Filip Golec kl. II

2. Wiktor Łuczak kl. I

3. Szymon Wolarczak kl. III

Dziewczyny klasy IV - VI

1. Jagoda Sworek kl. VI

2. Emilia Domin kl. V

3. Kaja Śledź kl. IV

Chłopcy klas IV - VI

1. Mateusz Apolinarski kl. VI

2. Filip Tryjanowski kl. IV

3. Mateusz Skrzypczak kl. V

Zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnym sprzętem sportowym i dyplomami. Mam nadzieję, że ten dzień podobał się wszystkim.Szkolny Konkurs Recytatorski w Wilkowie Polskim


We wtorkowe popołudnie sala szkolna w Wilkowie Polskim zapełniła się miłośnikami poezji dziecięcej Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W pogodnej atmosferze, ale i w skupieniu uczestnicy konkursu z klas I - VI recytowali swoje ulubione wiersze. Nie zabrakło tych najpopularniejszych - była i „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, i „Zosia - samosia”, „Dyzio - marzyciel” i „Leń”, ale pojawiły się też utwory mniej znane, a warte zapamiętania. Jury w składzie p. M.Czapla i p. Hanna Czapla - nauczyciele j.polskiego z wilkowskiej szkoły - miało nie lada kłopot, by wyłonić zwycięzców. Ostatecznie przyznano 5 nagród oraz wyróżnienie i tak pierwsze miejsce zajęła Martyna Krzyżkowiak z klasy V, która rewelacyjnie zaprezentowała „Ptasie radio”, drugie miejsce ex aequo zajęły : Dagmara Misiak z kl. I oraz Kaja Śledź z klasy IV, a trzecie - również ex aequo - Urszula Błażejczak z klasy III i Natalia Marciniak z klasy IV. Wyróżnieniem jury nagrodziło ekspresyjną interpretację wiersza J.Brzechwy „Włos”, w wykonaniu uczennicy klasy VI, Katarzyny Kubackiej. Ogółem w konkursie udział wzięło 18 uczniów, którzy recytowali ponad 25 wierszy najsławniejszych naszych poetów dziecięcych. Nagrody dla zwycięzców ufundowała m.in. Rada Rodziców Szkoły w Wilkowie Polskim i sponsorzy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a wierszy w ich wykonaniu wysłuchać będzie można na festynie organizowanym tradycyjnie przez Szkołę w Wilkowie Polskim w dniu 12 czerwca br. od godz. 14.00. Relację z konkursu można też obejrzeć na stronie internetowej szkoły , a film pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=ic44cyidQrA Zapraszamy! 

                                                                                                                                                                                                                                           Hanna Czapla   
Święto Pieczarki 2016

W niedzielę, 22 maja, dwie grupy z naszej szkoły wzięły udział w 22 obchodach Święta Pieczarki. 
Tradycyjnym punktem programu był przemarsz w korowodzie pieczarkowym. Jury nagradzało pomysł, przebranie oraz hasła związane z tym świętem. Grupa uczniów klas I-III zdobyła 4 miejsce, natomiast starsi uczniowie zostali wyróżnieni. 
Gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku!
O.Ratajczak
Klasa VI w Karpaczu

W dniach 18.05-20.05.2016 klasa VI uczestniczyła wraz z wychowawcą i dwiema mamami w wycieczce do Karpacza. 
Celem wycieczki było poznanie walorów turystycznych Karpacza i okolic, poszerzanie wiedzy z dziedziny środowiska przyrodniczego, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz integrowanie zespołu klasowego. 
Pierwszym punktem programu był Wodospad Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie. Następnie, czarnym szlakiem klasa VI zdobyła Zamek Chojnik.  Drugiego dnia młodzi turyści z Wilkowa Polskiego wjechali wyciągiem na Kopę i o własnych siłach weszli na Śnieżkę (1602 m.n.p.m.). Najtrudniejszym wyzwaniem było zejście z góry - prawie 9 kilometrów! Kolejno, klasa VI zwiedziła Świątynię Wang i spacerowała po Karpaczu, gdzie miała okazję kupić pamiątki dla siebie i rodziny. 
Ostatniego dnia uczniowie odwiedzili Park Miniatur oraz Sztolnie w Kowarach. Dodatkowych punktem programu był zjazd torem saneczkowym w Karpaczu. Cała grupa przebywała w pięknym Domu Wczasowym "Admirał" z pięknym widokiem na Karkonosze, gdzie miała do dyspozycji boiska sportowe do piłki nożnej oraz siatkowej, bilard, oraz salę, na której co wieczór  odbywały się dyskoteki. 
Słonecznym popołudniem zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi z podbojów turystycznych uczniowie wrócili do domu. 
O.Ratajczak


Odwiedziny Pani Policjantki w Naszej Szkole

Dnia 17.05. odwiedziła nas pani Policjantka z Komendy Powiatowej z Grodziska Wielkopolskiego,pani  sierżant Paulina Ludwiczak. Uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej z zaciekawieniem słuchali prelekcji dot.bezpieczeństwa na drodze, w domu, na dworze, oraz zagrożeń czyhających na nas w sieci. 
Dodatkowo Pani Policjantka uświadomiła uczniów jadących na wycieczkę jak zabezpieczyć się przed kradzieżą,  zwłaszcza klasę szóstą, która następnego dnia udaje się na wycieczkę klasową do Karpacza. 
O.Ratajczak

Klasa IV na lekcji przyrody

Film z YouTubeNie przesadzając! - Nowe Krzewy w Naszym Parku

Dnia 6 maja w naszym parku jeszcze bardziej się zazieleniło. Każda klasa miała możliwość zasadzić kilka krzewów - samemu wykopać dziurę, zasadzić sadzonkę, podlać i zabezpieczyć teren wokół roślin. Uczniowie będą musieli opiekować się swoimi krzewami. Powodzenia!
O.Ratajczak


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        Dnia 26 kwietnia 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim wzięli udział w imprezie promującej czytelnictwo zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Książki. Zebranych w sali gimnastycznej uczniów i nauczycieli powitała pani bibliotekarka, która w kilku zdaniach przedstawiła historię obchodów tego dnia. Następnie członkowie koła teatralnego recytowali wiersze o H.Ch. Andersenie, a uczniowie klas I-VI, którzy przebrali się za bajkowe postacie zaprezentowali swoje stroje. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Amelka Zygmanowska, która przebrana za kwokę recytowała wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Kwoka”.

W dalszej części uroczystości dzieci zostały podzielone na grupy.  Każda z nich uczestniczyła w siedmiu konkursach czytelniczych, które wymagały od uczestników wykazania się znajomością wielu lektur. Uczniowie mieli też okazję korzystać z przygotowanych przez p. Hannę Czaplę gier planszowych, tematycznie związanych z literaturą dziecięcą Na zakończenie uroczystości zwycięzcom konkursów zostały rozdane nagrody.

H. Szczepańska

          

 filmik z Dnia Książki 2016 

Film z YouTube

Dzień Ziemi w naszej szkole

Z okazji obchodów Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im .Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim zorganizowana została impreza pod hasłem „Drugie życie śmiecia”. Jej celem było zachęcanie dzieci do segregowania śmieci i pokazanie możliwości ich ponownego wykorzystania. Uczniowie przygotowali plakaty na temat segregacji śmieci oraz wystawę prac wykonanych z materiałów odpadowych.

Klasy brały też udział w eko quizie, konkursie przyrodniczo –ekologicznym i konkurencjach zręcznościowych, m.in. rzucie śmieciem do celu. Impreza zakończyła się obejrzeniem przez dzieci przedstawienia o tematyce ekologicznej, przygotowanego przez Fundację „Pomarańczowy Cylinder” z Torunia.

 L.Nijaka
IX Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej "Wesoła Nutka"

 16 IV 2016 r. w sali wiejskiej w Wilkowie Polskim spotkały się dzieci, których pasją jest muzyka i wzięły udział  w Gminnym Konkursie Piosenki Dziecięcej „Wesoła Nutka” Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim oraz Centrum Kultury „Pod Wieżą” w Wielichowie. Patronat nad konkursem objęła Burmistrz Wielichowa pani Honorata Kozłowska oraz Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, medialny Radio Merkury – Poznań.W tegorocznej edycji konkursu wystąpiło 34 dzieci ze szkół podstawowych gminy Wielichowo. Uczestnikom festiwalu towarzyszyli nauczyciele i rodzice. Przybyli też zaproszeni goście przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji działających na terenie wsi. Młodych artystów oceniało profesjonalne Jury w składzie: pan Jan Janura, pan Maciej Ratajczak oraz pan Łukasz Kraśnicki. Przesłuchania konkursowe odbywały się

w dwóch kategoriach wiekowych: klasy  I – III  oraz klasy IV – VI. Oddzielną kategorię stanowiły piosenki wykonywane w języku angielskim.  

W pierwszej kategorii nagrody otrzymali:

 • Miejsce I – Tatiana Przybyła SP Wielichowo
 • Miejsce II – Hanna Błażejczak SP Wilkowo Polskie
 • Miejsce III – Laura Walkowiak SP Wielichowo
 • Wyróżnienia – Emilia Judek SP Wielichowo, Roksana Kicińska SF Śniaty

W drugiej kategorii laureatami zostali:

 • Miejsce I – Martyna Kubacka SP Wilkowo Polskie
 • Miejsce II – Wiktoria Bimkiewicz SP Gradowice
 • Miejsce III – Weronika Franek  SP Łubnica
 • Wyróżnienia – Wiktoria Opas SP Łubnica, Julia Poloch SP Gradowice

Nagrodę za najlepiej wykonaną piosenkę w języku angielskim Jury przyznało

Zuzannie Kubackiej ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim, wyróżnienia otrzymały Martyna Krzyżkowiak SP Wilkowo Polskie i Wiktoria Sibila SP Wielichowo.

Grand Prix konkursu zdobyła Paulina Kuleczka ze Szkoły Podstawowej w Wielichowie natomiast publiczność nagrodziła Wiktorię Sibilę, która także jest uczennicą tej szkoły. Specjalną nagrodę Jury otrzymał Kacper Kozłowski z Gradowic. Pozostałe dzieci otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia.Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Burmistrz Wielichowa pani Honorata Kozłowska, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp, CK „Pod Wieżą” w Wielichowie, firma CERAMEX  i sklep „W Starym Domu” z Wilkowa Polskiego. Słodki poczęstunek dla uczestników konkursu zorganizowany został dzięki finansowemu wsparciu sponsorów oraz Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim. Sponsorom, Jury oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy serdecznie dziękujemy.  Zapraszamy za rok, na kolejny X  konkurs piosenki „Wesoła Nutka”.

L.Odważna

Światowy Dzień Zdrowia

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, w tym roku  poświęconej cukrzycy, w Szkole Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej  Powstańców Wlkp. w Wilkowie Polskim 7 kwietnia zorganizowano spotkanie  z osobą, która od lat zmaga się z tą chorobą. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w relację chorej, o czym świadczyły zadawane pytania oraz chęć podzielenia się informacjami o członkach swoich rodzin, którzy również chorują na cukrzycę. W korytarzu wykonana została gazetka tematyczna oraz zorganizowano wystawę książek poradników i broszurek informacyjnych dotyczących cukrzycy, którą również mogli obejrzeć odwiedzający nas rodzice i dziadkowie wychowanków. Ponadto 8 kwietnia uczniowie klas IV – VI obejrzeli film pt. „ Cukrzyca – przewodnik dla rówieśników”, a pielęgniarka szkolna przeprowadziła na ten temat pogadankę.
Katarzyna BorkowskaSPOTKANIE FLAŻOLECISTÓW Z OKAZJI 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

 

W sobotę, 2 kwietnia 2016 r. do Poznańskiej Bazyliki Archikatedralnej zjechali flażoleciści z różnych regionów Polski, aby wziąć udział w okolicznościowym koncercie zorganizowanym w ramach obchodów Jubileuszu Chrztu Polski. Ponad 1600 małych muzyków zgromadziło się tego dnia w poznańskiej katedrze, a towarzyszyli im nauczyciele, rodzice oraz dziadkowie. Wśród uczestników nie zabrakło też przedstawicieli ze Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich z Wilkowa Polskiego. Dla naszych uczniów zagranie w tak dużej „orkiestrze” było niezapomnianym przeżyciem. Spotkanie z bp Damianem Brylem rozpoczęła pieśń Nie bój się, wypłyń na głębię do słów św. Jana Pawła II. Po liturgii słowa ks. biskup wygłosił homilię, wspólnie z zebranymi modlił się i słuchał utworów granych przez flażolecistów. Na zakończenie udzielił wszystkim duszpasterskiego błogosławieństwa i podziękował za przygotowanie koncertu.

Następnie uczestnicy spotkania wyszli na plac katedralny, gdzie przy akompaniamencie Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej zagrali najstarszą zachowaną polską pieśń żołnierską Idzie żołnierz borem lasem oraz średniowieczne melodie taneczne.

L. Odważna

 Dzień Patrona i Wiosny w Naszej Szkole

W przeddzień przerwy świątecznej obchodziliśmy Dzień Patrona , który tradycyjnie odbywał się wspólnie z Dniem Wiosny. Uczniowie przyszli w wiosennych nastrojach do szkoły, by przez kilka godzin zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez Samorząd Uczniowski. Na początku uczniowie przygotowywali w klasach plakaty powstańcze, scenki i piosenki wiosenne oraz przebrania na pokaz mody wiosennej. Kolejno uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie przedstawiciele klas brali udział w teleturnieju 1 z 10 i  odpowiadali na pytania związane z Powstaniem Wielkopolskim. Za dobrze udzielone odpowiedzi uczniowie otrzymywali punkty. Następnie każda klasa miała okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie oraz wokalne przedstawiając scenki i piosenki o tematyce wiosennej. Ostatnim punktem w programie był pokaz mody wiosennej Panów i Pań Wiosen.  Atrakcją byłą możliwość głosowania na swojego ulubieńca. Konkurs wygrał Wojciech Domagalski z klasy VI, zdobywając 31 głosów. 
Po przerwie uczniowie zostali podzieleni na 7 drużyn, aby wspólnie wziąć udział w grze miejskiej. W każdej sali lekcyjnej czekało na uczniów zadanie do wykonania., np. Ping wiosenny Pąk; podbijanie piłki, Hula Jajo; kręcenie hula hop, wykonanie Wiosennego Quizu Kahoot, Krzyżówka Wiosenna, QR kody; quiz wiedzy o nauczycielach, Karykatura Nauczyciela Wiosną Malowana oraz Wiosenne Kalambury. 
Po ukończonych konkurencjach przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli uczniom upominki i nagrody za udział w szkolnych konkursach organizowanych przez RR. 
O.Ratajczak

Koncert MuzycznyDzień Mężczyzny Dniem Krawata

10 marca celebrowaliśmy w naszej szkole Dzień Mężczyzny organizując Dzień Krawata. Męska część naszej szkoły solidarnie założyła dziś na szyje krawaty bądź muszki, ale... uczennice również nie zawiodły! 
Mężczyźni - oby więcej takich dni pod krawatem! Wszystkiego dobrego!
O.RatajczakDzień Kobiet w Naszej Szkole

Dzień 8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet został ogłoszony przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły "Dniem Spódniczki". Wszystkie uczennice (oraz nauczycielki) przyszły do szkoły ubrane w spódniczki bądź sukienki. Chętni chłopacy mogli również spróbować swoich sił zakładając tę kobiecą część garderoby, aczkolwiek okazało się, że mamy w szkole tylko dwóch takich śmiałków :)
 Co więcej, w zeszłym tygodniu członkowie Samorządu zorganizowali konkurs na Najsympatyczniejszą Uczennicę w szkole wśród klas I-III oraz IV-VI. Dzięki tajnemu głosowaniu przez chłopaków szkoły tytułu te otrzymały:
 Dagmara Misiak z kl.I oraz Natalia Szymanowska z kl.VI. 
Dziewczyny otrzymały pamiątkowe szarfy, dyplomy oraz upominki. 
Wszystkim kobietom, tym małym i dużym,  życzymy samych radosnych chwil!
O.Ratajczak
Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

        W dniach 18.02. – 29.02. w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim odbywały się konkursy tematyczne , związane z obchodzonym w dniu 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Konkurs przeznaczony był dla klas IV – VI i łączył w sobie elementy wiedzy z języka polskiego oraz umiejętności z zakresu posługiwania się nowoczesną  technologią..   Jako zadania konkursowe uczniowie wykonywali:

 •      Quiz  o języku polskim
 •      Plakat poświęcony ciekawostkom związanym z językiem i literaturą polską.
 •       Prezentacje o języku polskim
 •       Chmury wyrazów
 •       Hasła i wierszyki o j.polskim.

Prace mogły być wykonane w formie papierowej bądź elektronicznej. Na konkurs wpłynęło ponad dwadzieścia prac w różnych kategoriach i formach.

Nagrodzeni:

Za prezentacje – Martyna Krzyżkowiak (kl. V), Natalia Wyprzał (kl. V)i Natalia Marciniak (kl. IV)

Za quizy - Maciej Szubert(kl. V)i Paulina Grochowa(kl. V)

Za plakaty  - Emilia Domin (kl. V) , Mateusz Maćkowski (kl. V) i Paulina Grochowa (kl. V)

Wyróżnienia za hasła i chmury słów – Natalia Marciniak(kl. IV) , Martyna Zarabska (kl. IV), Martyna Krzyżkowiak, Paulina Grochowa, Natalia Wyprzał (kl. V).

Wyróżnienia za quizy – Maks Ratajczak i Mateusz Maćkowski (kl. V).

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas IV – VI  mieli okazję obejrzeć prezentacje  na temat języka ojczystego w klasach i wziąć udział w quizach stworzonych przez kolegów.

Konkurs zorganizowała pani Hanna Czapla.

Hanna Czapla  


 


Powiatowe Zawody w Piłkę Siatkową Dziewcząt 
w Kamieńcu

27 lutego 2016 r. uczennice klasy piątej i szóstej naszej szkoły wzięły udział w Powiatowych Zawodach w Piłkę Siatkową Dziewcząt, które w tym roku odbywały się w Kamieńcu. W zawodach wzięły udział także drużyny z Rakoniewic i Kamieńca.  W tej rywalizacji nasze zawodniczki wygrały wszystkie mecze i zdobyły pierwsze miejsce. 7 marca będą reprezentowały powiat grodziski na rejonowych zawodach w Szamotułach. 
  Hanna Czapla   Przedstawienie grupy artystycznej "Rekonstrukto"

Dnia 25 lutego 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim mieli  okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. W tym dniu przyjechała do szkoły Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która podczas pokazu historycznego pt.: „ Życie i kultura w średniowieczu” przedstawiła obyczaje i stroje epoki, ekwipunek i uzbrojenie rycerzy oraz dużą kolekcję broni i rekwizytów. Członkowie grupy Rekonstrukto zaprezentowali również 
średniowieczne gry i zabawy, do których zaprosili wybrane dzieci. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przybyłych gości i aktywnie uczestniczyli w niezwykłych zajęciach, które wzbogaciły ich wiedzę na temat średniowiecza.
L.Odważna, H.Szczepańska
Rekolekcje szkolne

W dniach 22-24.02.2016r. nasi uczniowie uczestniczyli   w Rekolekcjach Wielkopostnych na terenie parafii p.w. św. Jadwigi. Prowadził je ojciec Konstanty Sokołowski -Franciszkanin z Osiecznej

Natomiast tegoroczne rekolekcje szkolne przebiegały pod hasłem: ,, 1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI A MÓJ CHRZEST”. Po naukach rekolekcyjnych w kościele parafialnym uczniowie kl. I-VI  przybyli do szkoły na dalszy ciąg zadań rekolekcyjnych:

 - nauczyciele wychowawcy przedstawili w klasach rys historyczny chrztu Polski.

 - klasa I-II wykonała pracę plastyczną nt. ,,Jak wyobrażam sobie swój chrzest?”

 - klasa III-IV wykonała album - ,,Mój chrzest - wspomnienia”

 - klasa V-VI wykonała  prezentację multimedialną ,,Mój chrzest - wspomnienia”

 - wspólnie zrobiliśmy wystawę z pamiątek chrztu dzieci, rodziców, dziadków i nauczycieli (zdjęcia, pamiątki - telegramy, szatki chrzcielne  itp.). Naszym zamierzeniem było zebranie jak największej ilości pamiątek chrztu świętego. Udało nam się zgromadzić 340 sztuk.  Rekolekcje  to szczególne dni roku szkolnego. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. Dostarczyły nam wspomnień oraz  wielu ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz warto będzie wrócić.

  Bernadeta Dudzińska

 
 
 

 Akcja ,, Opatrunek na ratunek”

W  Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim  w okresie od listopada do stycznia 2016r.  odbyła się zbiórka środków opatrunkowych dla szpitali w Afryce. Przedsięwzięcie to było prowadzone w ramach akcji „Opatrunek na ratunek”, które  zorganizowała Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. 

Koordynatorem w naszej szkole była p. B. Dudzińska, która serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i rodzicom za przyłączenie się do akcji.  Za włączenie się w tak  szlachetną inicjatywę uczniowie naszej szkoły otrzymali od fundacji oficjalne podziękowanie.

B.Dudzińska  Walentynki dla Babci i Dziadka

8 lutego 2016 roku o godzinie 12.15 w sali wiejskiej w Wilkowie Polskim odbyło się spotkanie walentynkowe, na które uczniowie z klas I – III zaprosili swoje babcie i dziadków. W przygotowanie imprezy aktywnie włączyli się rodzice dzieci. Na początku zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny składający się z okolicznościowych wierszy, piosenek i tańców. Następnie dzieci złożyły babciom i dziadkom życzenia, zaśpiewały 100 lat oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Publiczność nagrodziła małych artystów głośnymi brawami. Po występach i poczęstunku rozpoczęła się wspólna zabawa, którą poprowadził DJ Przemek. Dzieci zaprezentowały się także w strojach karnawałowych. W rytmie znanych przebojów wspaniale tańczyły ze swoimi babciami i dziadkami.

 L.Odważna

XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek w Kluczewie

15 stycznia 2016r  w Sali wiejskiej  w  Kluczewie odbył się XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek dla przedszkolaków oraz uczniów   kl. I –VI,  organizowany przez Zespół Szkolno-  Przedszkolny   z Kluczewa oraz Szkołę Podstawową z Bronikowa.W programie przeglądu znalazły się występy grupowe i wykonania solowe. Bez wątpienia jednak wszyscy artyści wykonali przygotowane utwory z zaangażowaniem i sercem, dlatego przegląd, jak zawsze, odbył się w wyjątkowej atmosferze. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III: Ulka Błażejczak i Zuzia Kubacka, które  zaśpiewały pastorałkę ,, Pastuszek bosy” , a Iza Krawczyk, Paulina Grochowa i Mateusz  Maćkowski z kl. V wykonali  utwór ,,Kolędnicy, wędrownicy”. W kategorii solistów wystąpiła Martyna Krzyżkowiak z kl.V, która wzruszyła wszystkich ..Kolędą dla nieobecnych”. Dla młodych artystów  wspólne kolędowanie było ogromnym przeżyciem i stanowiło  okazję do zaprezentowania swoich talentów i umiejętności. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy,  upominki i słodki poczęstunek.                                                           

 

                                                                                           Bernadeta Dudzińska
Podsumowanie wyników po I półroczu

Nadszedł koniec I półrocza i czas podsumować pracę naszych uczniów  nauce oraz zachowanie.

W klasie pierwszej bardzo dobre zachowanie oraz bardzo dobre wyniki w nauce osiągnęli:

1.      Błażejczak Hanna

2.      Cugier Marceli

3.      Jakubowska Zuzanna

4.      Jędrzejczak Sandra

5.      Misiak Dagmara

w klasie drugiej bardzo dobre zachowanie oraz bardzo dobre wyniki w nauce osiągnęli:

1.      Adamczak Julia

2.      Apolinarski Marcin

3.      Misiak Nikola

4.      Zarabska Joanna

5.      Zając Kinga

w klasie trzeciej bardzo dobre zachowanie oraz bardzo dobre wyniki w nauce osiągnęli:

1.      Błażejczak Urszula

2.      Cugier Kinga

Uczniowie z klas IV-VI  zostali wyróżnieni pod względem wzorowego oraz bardzo dobrego zachowania oraz wysokiej średniej, czyli 4,75 i wyżej

W klasie czwartej zachowanie wzorowe/bardzo dobre oraz najwyższą średnią osiągnęli:

1.      Jędrzejczak Nikola, zachowanie bardzo dobre, średnia 4,91

2.      Marciniak Natalia, zachowanie wzorowe, średnia 5,27

3.      Śledź Kaja, zachowanie bardzo dobre, średnia 5,18

4.      Zarabska Martyna, zachowanie bardzo dobre, średnia 5,00

W klasie piątej zachowanie bardzo dobre oraz najwyższą średnią osiągnęli:

1.      Domin Emilia, zachowanie bardzo dobre – 5,00

2.      Grochowa Paulina, zachowanie wzorowe – 5,00

3.      Krawczyk Izabela, zachowanie bardzo dobre – 4,82

4.      Krzyżkowiak Martyna, zachowanie wzorowe – 5,36

5.      Maćkowski Mateusz, zachowanie bardzo dobre – 4,82

6.      Ratajczak Maksymilian, zachowanie wzorowe – 5,27

7.      Szubert Maciej, zachowanie bardzo dobre  – 5,09

8.      Wyprzał Natalia, zachowanie bardzo dobre – 5,09

 W klasie szóstej uczniami z zachowaniem bardzo dobrym i najwyższymi średnimi są:

1.      Kubacka Katarzyna , zachowanie bardzo dobre - 5,27

2.      Zalisz Klaudia, zachowanie bardzo dobre – 4,82

Dodatkowo, klasa, która uzyskała najwyższą średnią spośród klas IV-VI  w pierwszym półroczu to klasa V ze średnią 4,61.  Tym samym podtrzymuje tradycje i otrzymuje puchar przechodni.   

O.Ratajczak  

  
  


24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 
VII Gminny Przegląd Przedstawień Jasełkowych i 
Grup Kolędniczych 

8 stycznia 2016 r .o godz. 11. 00 w sali wiejskiej w Wilkowie Polskim odbył się VII  Gminny Przegląd Przedstawień Jasełkowych i Grup Kolędniczych. Organizatorem imprezy  była Szkoła Podstawowa im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich 
w Wilkowie Polskim we współpracy z Centrum Kultury w Wielichowie. 
W przeglądzie udział wzięło 5 zespołów: 
Przedszkolaki z Wilkowa Polskiego 
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Śniatach 
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielichowie 
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim 
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łubnicy 
Celem przeglądu była:  prezentacja twórczości kolędniczej, pielęgnacja tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, pobudzanie twórczych zainteresowań młodego pokolenia. Wszystkich uczestników przywitała p. Katarzyna Borkowska – dyrektor Szkoły  Podstawowej w Wilkowie Polskim, ks. proboszcz Marek Smólski oraz p. Burmistrz Honorata  Kozłowska, życząc miłego spędzenia czasu i niezapomnianych wrażeń artystycznych. Wśród gości była także obecna wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej p. Lucyna Suszka oraz sołtys Wilkowa Polskiego p. Stanisław Łakomy. Młodzi aktorzy bawili się znakomicie, odgrywając role Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy, 
Trzech Króli oraz diabłów. Uczestnicy przeglądu w przepięknych strojach i scenografii z dużym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności sprawiając ogromną radość zgromadzonym gościom. Reprezentanci poszczególnych szkół otrzymali dyplomy, nagrody i słodycze ufundowane przez p. Burmistrz, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej, ks. proboszcza oraz Zakład ,,Ceramex’’ p. Aliny i Rafała Cugier. Wszystko odbywało się w atmosferze pięknej zabawy, wzajemnej życzliwości i podziwu ze strony oglądających, którzy nie szczędzili gromkich braw. 

Bernadeta DudzińskaŚwięta tuż tuż...

Tegoroczne spotkanie gwiazdkowe dla nauczycieli, emerytów i pracowników obsługi odbyło się 21 grudnia 2015 roku o godzinie 15.00. Pełniąca obowiązki dyrektora, pani Katarzyna Borkowska, powitała zebranych, złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne, a potem zgodnie z polską tradycją uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem. Przygotowane potrawy wigilijne były bardzo smaczne, ciasta świąteczne też wszystkim smakowały. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, było okazją do wspólnych rozmów oraz wspomnień.

Następnego dnia o godzinie 8.00 uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych ze swoimi wychowawcami na klasowych Wigiliach. O godzinie 9.00 dzieci, nauczyciele oraz przedstawiciele Rady Rodziców zebrali się w sali gimnastycznej. Pani Katarzyna Borkowska złożyła zebranym życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i zaprosiła do obejrzenia jasełek przygotowanych przez pani Hannę Czaplę z uczniami klas III – VI. Uczniowie z zaangażowaniem odegrali swoje role i pięknie zaśpiewali kolędy. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie z uczniami grającymi na flażoletach, gitarach, skrzypcach i saksofonie. Tego dnia panie z Rady Rodziców wręczyły nagrody dzieciom, które wzięły udział w zorganizowanych konkursach świątecznych.

Dla wszystkich był to dzień pełen wrażeń, który sprawił, że poczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia.

L.Odważna, H.SzczepańskaBiblioteka Marzeń - projekt

Program Biblioteka Marzeń - Książki Naszych Marzeń, w którym bierze udział nasza szkoła, umożliwił zakup książek do biblioteki szkolnej. Celem projektu jest promocja czytelnictwa, rozwijanie umiejętności czytania oraz zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. 
Gdy książki naszych marzeń dotarły do biblioteki szkolnej, ustawiła się dłuuuuga kolejka :)
Miłego czytania wszystkim!
O.RatajczakGóra Grosza 2015
Góra Grosza została już usypana a pieniądze zapakowane i wysłane, 
oto wyniki:

Klasa I – 26,07zł

Klasa II – 40,59zł

Klasa III – 18,16zł

Klasa IV – 50,94zł

Klasa V – 27,95zł

Klasa VI – 18,88zł

W sumie zebrano 178,59zł

BRAWO!!!

O.Ratajczak  


Mikołajki w naszej szkole

Dnia 7 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Na 5 lekcji wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej i obejrzeli program artystyczny przygotowany z okazji obchodów 25lecia Samorządu Terytorialnego . Następnie dziewczyny z klasy V-VI kółka tanecznego zaprezentowały swoje dwa układy taneczne, a uczennice z klas młodszych przedstawiły humorystyczne wiersze. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom drobne upominki ufundowane przez sponsora.
L. Odważna

Obchody 25lecia Samorządu Terytorialnego

W środę 2 grudnia 2015 r. w sali wiejskiej w Wilkowie Polskim odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wielichowa. Posiedzenie zorganizowano w związku z obchodami 25 - lecia samorządu terytorialnego. Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły przedstawili część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem pani Hanny Czapli. Montaż słowno – muzyczny swą treścią nawiązywał do historii powstania i działalności samorządu terytorialnego. Zawierał również wątki patriotyczne oraz nawiązywał do tradycji/ naszej Małej Ojczyzny. Uczniowie wzorowo zaprezentowali się na scenie a wyrazem tego były brawa i podziękowania ze strony organizatorów. 

H.Szczepańska

Źródło:  http://wielichowo.pl/2466-25-lat-samorzadu-terytorialnego

Dzień Pluszowego Misia


Z okazji Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej w Wilkowie Polskim odbyło się spotkanie dla uczniów z pierwszej klasy. Dzieci przyniosły na uroczystość swoją ulubioną pluszową przytulankę i opowiadały o niej. Poznały też ciekawostki o historii pluszowego misia, wysłuchały głośno czytanych fragmentów książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek” oraz uczyły się piosenki „Jadą, jadą misie” Spotkanie rozweseliły misiowe pląsy. Na zakończenie dzieci wykonały piękne portrety różnych misiów. Wszystkim bardzo podobało się to misiowe spotkanie. 
H.SzczepańskaSpektakl teatralny "W krainie bajtów"

Dnia 16.11.2015, na piątej godzinie lekcyjnej odwiedziła nas grupa artystyczna "Inspiracja" (Impresariat Artystyczny), która przedstawiła spektakl pt"W krainie bajtów". Tematem przewodnim wystąpienia były zagrożenia wynikające z kontaktu ze współczesnymi mediami. Bohaterem wystąpienia była dziewczynka, która po przyjściu ze szkoły zasiadała przed komputerem bądź telewizorem, zapominając o swoich najbliższych. Staje się agresywna, a w komputerze i telewizorze widzi swoich prawdziwych przyjaciół. Bohaterka uczy się jak bezpiecznie posługiwać się internetem i unikać pułapek jakie może on stwarzać dla dzieci. 
Czy przygoda poznanej bohaterki kończy się happy end'em? Zapraszamy do przekonania się samemu. 
O. Ratajczak
Dzień Seniora

W minioną niedzielę, 9 listopada,  uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w programie artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Seniora, który odbył się w sali wiejskiej w Wilkowie Polskim. Występ otwarli flażoleciści, którzy zaprezentowali 5 utworów, następnie wystąpiły dwie młode instrumentalistki; Martyna Krzyżkowiak oraz Kaja Śledź, które kolejno zagrały na saksofonie altowym oraz na skrzypcach kilka utworów dla zgromadzonych Wilkowian. Następnie Martyna Kubacka zaśpiewała piękny utwór Violetty Villas "List do Matki, Dla Ciebie Mamo", a na koniec wystąpiły dziewczyny z klasy V i VI prezentując swoje układy taneczne. Wszyscy uczniowie dostali słodkie upominki od organizatorów wydarzenia za chęć uświetniania tego miłego niedzielnego popołudnia seniorom z Wilkowa Polskiego. Po występie  uczniowie mogli także wysłuchać śpiewu lokalnego zespołu ludowego 'Wilkowianie'.
O. Ratajczak

Próba bicia rekordu Guinnessa

Dnia 6 listopada 2015 r. uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim brali udział w akcji „ Śniadanie daje moc”. W tym roku dzień zdrowego śniadania połączony był z próbą pobicia Rekordu Guinnessa w „Największej lekcji gotowania zdrowego śniadania”. Uczniowie z pomocą rodziców i nauczycieli przygotowali pastę z twarożku, kanapki i szaszłyki owocowe. W akcji uczestniczyło 33 uczniów, 9 rodziców i 2 nauczycieli. Przebieg próby nadzorowała niezależna komisja.

L. Nijaka
HALLOWEEN is coming...
Już od środy uczniowie w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat kultury krajów anglojęzycznych, gdzie tradycją jest święto Halloween. Na lekcjach języka angielskiego pasjonaci tego obrzędu mogli nauczyć się nowego słownictwa, rozwiązać w grupach krzyżówki, wyszukać w parach słowa w wykreślance, obejrzeć film animowany w języku angielskim "Scared Shrekless", wykonać dynię papierową, pośpiewać halloween'owe piosenki, czy rozszyfrować zdania dot. Halloween. Uczniowie chętnie przebierali się za potwory, nosili kapelusze czarownic, ozdobili także klasy w nietoperze, papierowe duszki  i wydrążone dynie.  
Mali Wilkowianie potrafią być straszni!
O. Ratajczak

                                                                     

 


Wizyta duszpasterska ks. biskupa Grzegorza Balcerka w szkole  w Wilkowie Polskim 

                 W piątek 16.10.2015 r. naszą szkołę odwiedził gość szczególny – Jego Ekscelencja ks.Biskup Grzegorz Balcerek. Wizyta tak niezwykłego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Uroczystego  powitania dokonała pani Katarzyna Borkowska pełniąca obowiązki dyrektora szkoły.  Następnie serdeczne słowa powitania wygłosili uczniowie, witając czcigodnego gościa w imieniu całej społeczności szkolnej. Ks. Biskup wysłuchał również pieśni religijnych w wykonaniu flażolecistów- uczniów naszej szkoły. Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez miłej i serdecznej rozmowy ks. Biskupa z uczniami. Na zakończenie wizyty ks. Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa i udał się na spotkanie z nauczycielami oraz słodki poczęstunek.Punktem kulminacyjnym wizytacji było udzielenie sakramentu bierzmowania  uczniom trzecich klas gimnazjalnych i pierwszych  ponadgimnazjalnych  podczas Mszy Świętej o godzinie 18.00. Młodzież z naszej parafii do przyjęcia Ducha Świętego była przygotowana przez ks. Proboszcza Marka Smólskiego.

 Jego Ekscelencjo Księże Biskupie serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej parafii, udzielony sakrament bierzmowania młodzieży, wspólną modlitwę i spotkanie w szkole oraz na cmentarzu. Polecamy się Twojej modlitwie zapewniając, że my również będziemy pamiętać o Tobie w naszych modlitwach. Szczęść Boże!

                                                                              Bernadeta  DudzińskaDzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2015 roku w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich osób pracujących w szkole. O godzinie 9.00 cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście spotkali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w uroczystym apelu. To był szczególny dzień dla pierwszoklasistów, ich rodziców i wychowawczyni pani G. Bossy. Najpierw uczniowie klasy I  przedstawili ciekawą  część artystyczną. Wspólnie z nimi zebrani przenieśli się do wioski Smerfów i wysłuchali, czego nauczyły się dzieci podczas pobytu w szkole. Później pierwszaki złożyły ślubowanie oraz zostały pasowane na uczniów przez dyrektora szkoły panią K. Borkowską. Dzieci otrzymały legitymacje szkolne, dyplomy a także upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Przyrzeczenie złożyli również rodzice pierwszoklasistów, wyrażając w nim swoją miłość, zrozumienie i chęć niesienia pomocy w niełatwych dla dzieci obowiązkach szkolnych. W dalszej części spotkania pani K. Borkowska złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom i  pracownikom obsługi, a paniom H. Czapli i O. Ratajczak wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Były też podziękowania od Samorządu Uczniowskiego, życzenia i kwiaty od Rady Rodziców.

Uroczysty apel zakończył się odśpiewaniem hymnu szkolnego. Po spotkaniach w klasach nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytowani pracownicy szkoły zebrali się w bibliotece, żeby dalej przy kawie i słodkim poczęstunku, świętować Dzień Edukacji Narodowej. 

L. Odważna

Wizyta dendrologów w naszym parku
Dnia 09.10. nasz park a dokładnie drzewa w parku odwiedzili panowie dendrolodzy.  Uczniowie z klas I-III bacznie obserwowali badanie stanu jednego z drzew w parku, poznały narzędzia do przeprowadzenia takiego badania oraz nauczyły się odczytywać dane ze specjalistycznego urządzenia do ekspertyzy drzew. Mimo chłodu na dworze, uczniowie w ciekawy sposób mogli dowiedzieć się tajników pracy dendrologa.
O.Ratajczak


Wycieczka klas IV - VI do Poznania

Dnia 9.10.15 r o godz 7.30 klasy 4-6 zebrały się przed szkołą, aby pojechać na wycieczkę. Wyjechaliśmy autobusem do Poznania. W Palmiarni, jak sama nazwa wskazuje, oglądaliśmy tam różne okazy roślin i zwierząt.  Następnie pojechaliśmy do restauracji McDonald, w której każdy miał czas wolny. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum Sienkiewicza. Znajdują się zbiory jego książek takich jak : Krzyżacy, W pustyni i w puszczy. Oprócz tego były tam pokazane jego nagrody otrzymane za wybitne osiągnięcia. Potem zwiedzaliśmy Stary Rynek obserwowaliśmy fontanny i każdy miał czas wolny. W drodze do Bramy Poznania  poszliśmy na brzeg pięknej rzeki Warty, to był pięknie spędzony czas. Stamtąd poszliśmy do bramy poznania, gdzie odbyła się lekcja historii, opowiadająca o początkach Polski. Ostatnim punktem wycieczki był ogromny rysunek na bloku zwany Muralem. Wyjechaliśmy o godz 16.30, droga powrotna była bardzo przyjemna, do domu wróciliśmy o godz 18.00

 Emilia Domin, klasa V

Dzień Muzyki – projekt szkolny


Każdego roku 1 października w Szkole Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: Zatańcz, zaśpiewaj i zagraj razem z nami! O godz. 9.40 uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej. Lucyna Odważna powitała zebranych, a następnie poprosiła flażolecistów o zagranie i zaśpiewanie utworu Cum decore. Potem poszczególne klasy prezentowały swoje umiejętności wokalne. Spotkanie zakończyło się wspólnymi tańcami w kręgu. W drugiej części obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki uczniowie klas IV – VI udali się do kościoła na spotkanie z panem Tadeuszem Michorem, który od 40 lat pracuje w wilkowskiej parafii jako organista. Pan Tadeusz opowiedział dzieciom o swojej pracy, organach oraz o muzyce liturgicznej. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali instrument i wysłuchali wybranych utworów zagranych przez pana Tadeusza.
L.Odważna"Mały Mistrz"

Uczniowie klasy I realizują projekt edukacyjny " Mały Mistrz". Od początku września przygotowują się do zdobycia odznaki turysty. Pierwsze wycieczki odbyły się po najbliższej okolicy. Po zapoznaniu się z terenem otaczającym szkołę dzieci poznały znaki drogowe, zasady poruszania się po drogach , przechodzenia przez jezdnię i wzięły udział w wycieczce do biblioteki publicznej. 
25 września uczniowie klasy I wraz z rodzicami wybrali się na pieszą wycieczkę do Śniat. Celem wyprawy było zwiedzanie Izby Pamięci. Dzieci poznały narzędzia codziennego użytku, którymi posługiwali się mieszkańcy wsi w dawnych czasach. Podczas wycieczki wszyscy mali turyści dzielnie pokonali trasę kilku kilometrów.
G. BossyV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
5th World Multiplication Table Day

            

W piątek 25 września 2015r. uczniowie klas III -VI Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim po raz pierwszy wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Celem akcji było utrwalenie i sprawdzenie opanowania działań matematycznych związanych z mnożeniem i dzieleniem oraz zdobycie tytułu EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. 

Przygotowania do obchodów tego dnia trwały cały tydzień. Uczniowie wykonali plakaty, zapisali na kartkach działania matematyczne, a potem rozmieścili je w budynku szkoły i w parku. Dzieci utrwalały tabliczkę mnożenia poprzez zabawy: "Hasło dnia" i "Matematyczne spacery". W szkole utworzono 4 dwuosobowe Komisje Egzaminacyjne sprawdzające "tabliczkową wiedzę" podczas każdej przerwy. W skład komisji wchodził uczeń i nauczyciel. Egzaminatorami byli uczniowie, którzy wykazali się najlepszą znajomością tabliczki mnożenia - kl. III Urszula Błażejczak, kl.IV Natalia Marciniak, kl.V Natalia Wyprzał, kl.VI Klaudia Zalisz. Tytuł MT Expert zdobywali uczniowie odpowiadając na losowo wybrane działania. 

Główne hasło akcji to "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają", dlatego o tytuł MT Expert walczyli również nauczyciele i dorośli. Wiele emocji wywołały egzaminy przeprowadzone przez Patrol Egzaminacyjny na ulicy Kościańskiej wśród przypadkowych przechodniów i w pobliskim sklepie. Niestety nie wszyscy uczniowie i dorośli wykazali się wystarczającą znajomością tabliczki mnożenia więc powinno to być motywacją do dalszej nauki.

G. Bossy

 

VIII Biegi przełajowe im. Franciszka Ratajczaka


W sobotę 19. września 2015 roku w Szkole Podstawowej w Wilkowie Polskim odbyły się już po raz ósmy Biegi Przełajowe im. Franciszka Ratajczaka, jak łączące sport z patriotycznymi akcentami. W tym roku odbywały się w 10 rocznicę nadania szkole imienia – Powstańców Wielkopolskich, Kompanii Wilkowskiej oraz w 5 rocznicę posadzenia Dębu Katyńskiego, poświęconego Kapitanowi Walentemu Walkowiakowi, oficerowi zamordowanemu w Charkowie, a także uczestnikowi Powstania Wielkopolskiego. 
Na uroczystość przybyli w imieniu starosty grodziskiego pan Tomasz Dolata oraz burmistrza Wielichowa, pani Honorata Kozłowska, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie ze szkół podstawowych ze Śniat, Wielichowa, Łubnicy, Gradowic, Granowa, i Wilkowa Polskiego. 
Organizator biegów, pan Marek Czapla powitał zebranych i przedstawił historię biegów przełajowych w Wilkowie Polskim. Odczytano list od córki pana Kpt. W. Walkowiaka z podziękowaniem dla organizatorów imprezy oraz z życzeniami dla uczestników*. Delegacje harcerzy z Wilkowa i delegacja władz samorządowych złożyły kwiaty pod tablicą , zapalono znicze. 
Po części oficjalnej pani burmistrz Honorata Kozłowska dokonała otwarcia zawodów sportowych życząc wszystkim zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników i przekazała głos organizatorowi imprezy. 
Rywalizację rozpoczął bieg dzieci z klasy I, potem pobiegli uczniowie klas II i III. Pozostali zawodnicy startowali wg kolejności klas, w kategorii dziewcząt i chłopców. Po przeprowadzeniu konkurencji sportowych uczniowie wraz z opiekunami udali się na posiłek a sędziowie zliczyli punkty zdobyte przez każdą drużynę. Na zakończenie imprezy zwycięzcom wręczono medale i puchary, uczestnikom drobne upominki, a opiekunom grup podziękowania. Bardzo miłą niespodzianką były koszulki, fundowane przez gminę Wielichowo, które dla wszystkich uczestników biegów przywiozła pani burmistrz. Pogoda dopisała, uczestnicy , jak zwykle rywalizowali zawzięcie. Drużynowo zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Wielichowa, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Łubnicy, a trzecie – z Granowa. 
Biegi jak zwykle miały swoich lokalnych sponsorów, wśród których należy wymienić samorząd gminy Wielichowo z panią burmistrz, państwa Annę i Tomasza Matuszewskich ze Śniat, panią Karolinę Bartkowiak ze Śniat, firmę p. Sławomira Nowaka z Wilkowa Polskiego. W organizacji, jak zwykle , współpracowało Centrum Kultury „Pod Wieżą” w Wielichowa i wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły.
H. Czapla

Wyniki VIII Biegów Przełajowych im. Franciszka Ratajczaka.

Klasy I – III

Klasy I

1.      Zuzanna Jakubowska – Wilkowo Polskie

2.      Vanessa Błaszczyk – Śniaty

3.      Hanna Błażejczak – Wilkowo Polskie

Klasy II – III

1.      Krystian Krupka – Śniaty

2.      Franek Kuczyk – Śniaty

3.      Piotr Ratajczak – Śniaty

Klasy IV – V – dziewczyny

1.      Zuzanna Misiorna – Wielichowo

2.      Helena Marciniak – Łubnica

3.      Amelia Styczyńska – Granowo

Klasy IV – V – chłopcy

1.      Wiktor Lenart – Granowo

2.      Mikołaj Michalak – Łubnica

3.      Adam Banach – Wielichowo

Klasy VI – dziewczyny

1.      Urszula Rzepka – Wielichowo

2.      Jagoda Sworek – Wilkowo Polskie

3.      Klaudia Kowalska – Łubnica

Klasy VI – chłopcy

1.      Jakub Przywecki – Granowo

2.      Daniel Stefaniak – Wielichowo

3.      Dariusz Koterwa – Łubnica

Drużynowo klasy IV – VI

1.      Wielichowo – 29 pkt.

2.      Łubnica – 27 pkt.

3.      Granowo – 23 pkt.


*List od Pani Teresy Glińskiej, córki Walentego Walkowiaka
Pasowanie na czytelnika


Dnia 16.09.2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na  czytelnika uczniów klasy I. Nasi najmłodsi uczniowie byli podekscytowani pierwszą wizytą w naszej bibliotece. Poznali panią bibliotekarkę oraz zostali zaznajomieni z regulaminem wypożyczalni i czytelni. Wysłuchali próśb książki i obejrzeli egzemplarze zniszczone przez uczniów, którzy nie szanują książek. Następnie złożyli ślubowanie, że będą odwiedzać bibliotekę i 
dbać o wypożyczone książki. Potem zostali pasowani na czytelników, otrzymali też  okolicznościowe dyplomy i zakładki do książek. Po pasowaniu bardzo chętnie wypożyczyli swoje pierwsze książki. Jestem pewna, że czytelnictwo im się spodoba i jak wielu uczniów przed nimi będą z wielką radością odwiedzać bibliotekę oraz spędzać w niej mnóstwo czasu.

H.SzczepańskaNowy Rok Szkolny 2015/2016


Dnia 1 września w wakacyjnym humorze rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. 
Uczniowie oraz nauczyciele o godzinie 9:00 zgromadzili się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Był to szczególnie ważny dzień dla pierwszoklasistów, którzy wraz z rodzicami po raz pierwszy przekroczyli mury budynku, w którym będą zdobywać wiedzę przez najbliższych sześć lat. Pełniąca w tym roku szkolnym funkcję dyrektora, pani Borkowska Katarzyna serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych oraz wręczyła odznaki wszystkim pierwszoklasistom. Po uroczystym apelu uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.
Wszystkim uczniom życzymy dużo sukcesów, a nauczycielom satysfakcji oraz wysokich wyników nauczania!
O. Ratajczak